Ślubny reportaż, czyli nowoczesne filmowanie wesel

Pomysł na udane poprawiny
Poprawiny w świetnym stylu
6 lutego 2020
Drugie życie sukni ślubnej - używane suknie ślubne
Drugie życie sukni ślubnej
21 lutego 2020

Ślubny reportaż czyli nowoczesne filmowanie wesel

Uroczystość ślubna i zabawa weselna mogą stać się kanwą pięknego filmu, który wprawdzie Oscara nie otrzyma, ale stanie się cenną pamiątką dla pary młodej i jej rodziny. Dzięki innowacyjnej technice i kreatywnym montażystom powstają dynamiczne ślubne reportaże i romantyczne wideoklipy.

Podpowiadamy, jak zlecić taką usługę, aby uzyskać wymarzone nagrania.

 

Nowatorska forma

Od kamerzysty nie oczekuje się już, że przedstawi długi, trwający kilka godzin film z wesela. Pary młode liczą na dynamiczne, pomysłowo zmontowane ujęcia, które pokażą ich wzruszające przeżycia i wyjątkową atmosferę dnia ślubu. Dlatego też podczas spotkania z filmowcem należy zapytać, jaki jest jego pomysł na pełnometrażowe nagranie, które powinno trwać około 90 minut. Możliwości jest wiele. Niektórzy wykonują go w formie wywiadu z parą młodą albo programu prezentującego dynamicznie kolejne newsy. Ciekawym zabiegiem są też ujęcie retrospekcyjne. Narzeczeni odgrywają scenę np. z życia małżeńskiego, która rozpoczyna film. Reportaże ślubne nie ograniczają się jedynie do dnia, w którym odbywa się wesele. Przedstawiają sylwetkę pary młodej, ich zawodowe obowiązki, pasje, historię związku, wspomnienia z dzieciństwa. Bardzo ważna jest więc ich współpraca z dobrym kamerzystą, aby stworzyć oryginalny materiał.

 

Ślubny kanon filmowy

Niezależnie od wybranej formy i stylu istnieje pewien stały kanon, który powinien znaleźć się odzwierciedlenie na ślubnym filmie, aby stanowił wartościową pamiątkę. Warto wyszczególnić go w umowie, aby podczas montażu nie zostały pominięte kluczowe sceny. Pełen reportaż ślubny pokazuje już sceny z domu, w którym np. przyjaciółka zapina guziki sukni panny młodej, a przyszły mąż jedzie do niej przystrojonym autem. Ważne są również nagrania w kościele, w podejście do ołtarza i moment składania małżeńskiej przysięgi. Gdy para młoda opuszcza świątynię albo urząd stanu cywilnego, kamerzysta powinien to zarejestrować. W kadrze nowożeńcy zaprezentują się obsypani kolorowym konfetti, gdy w górę unoszą się balony albo odlatują białe gołębie. Zabawa weselna zawiera również kluczowe wydarzenia do sfilmowania. Na pewno wśród nich znajdzie się przywitanie pary młodej w domu weselnym, jej pierwszy taniec na parkiecie, składane podziękowania rodzicom, wspólne krojenie tortu, a także zabawy podczas oczepin czy spektakularny pokaz sztucznych ogni.

 

Wesele z lotu ptaka

Do zrealizowania wymarzonego nagrania potrzebny jest jednak wysokiej jakości sprzęt. Przy szukaniu specjalistów, którzy sfilmują wesele, należy zapytać, na czym pracują. Ich atutem będzie używanie m.in. drona, który wykona widowiskowe zdjęcia z powietrza. Szczególnie sprawdza się to podczas wesel w plenerze, ale także w ujęciach przed kościołem lub na sali weselnej, gdy goście wręczają parze młodej kwiaty i prezenty. Niektórzy filmują wesela za pomocą dwóch lub więcej kamer. Dzięki temu ważne sceny są pokazane z różnej perspektywy, a film wideo jest bardziej dynamiczny, zaskakujący i atrakcyjny. Taki efekt daje także filmowanie w technologii 3D, gdzie uzyskuje się niesamowity efekt trójwymiarowy. Profesjonalni usługodawcy zapewniają także nagrania w jakości HD, w tym technice 4K z wysoką cyfrową rozdzielczością obrazu. Filmowanie w tej technice DSLR pozwala na zastosowanie wymiennej optyki, dzięki czemu obraz cechuje świetna jakość, ostrość i głębia.

 

Wymagające poszukiwania

Znalezienie i wybranie kamerzysty na ślub, który wyróżnia się kreatywnością i korzysta z nowoczesnego sprzętu, nie jest jednak łatwym zadaniem. Wymaga dużego nakładu czasu. Jest on potrzebny nie tylko na weryfikację w internecie zamieszczonych filmików, ale także na osobiste spotkania i dokładne zapoznanie się z portfolio. Para młoda musi również pamiętać, o weryfikacji specjalnych uprawnień pozwalających na nagrywanie i robienie zdjęć w miejscach sakralnych. Należy również uzyskać pozwolenie od księdza.

Pośpiech nie jest wskazany, a sugerowanie się jedynie opiniami znajomych może być zawodne. Należy następnie dobrze doprecyzować umowę i wynegocjować stawki za zamówione nagranie. Dlatego dużym odciążeniem będzie dla pary młodej współpraca w tym zakresie z konsultantem ślubnym. Profesjonalni wedding plannerzy znają firmy zajmujące się filmowaniem wesel, dzięki czemu można uniknąć rozczarowania, wybierając właściwego wykonawcę we współpracy z odpowiedzialnym partnerem.

 

Komentarze są wyłączone.