Jak dobrać wino do weselnego menu?

Biały ślub w kolorowej strefie COVID
Biały ślub w kolorowej strefie COVID
6 września 2020
Zapraszamy na ślub - kluczowe zasady
Zapraszamy na ślub: kluczowe zasady
24 września 2020

Jak dobrać wino do weselnego menu

Przyjęcia weselne rozpoczynają się powitalnym toastem. W górę unosimy kieliszki z szampanem lub innym winem musującym. Nie musi być to być jedyna okazja, by skosztować w czasie ślubnej uroczystości tego wybornego trunku. Na naszym blogu dowiesz się, jak właściwie włączyć wino do weselnego menu.

 

Wybór win jest szeroki. Dzielimy je przede wszystkim według koloru na białe, różowe, czerwone oraz według stopnia zawartości w nich cukru: słodkie, półsłodkie, wytrawne, półwytrawne. Znawcy rozróżniają wina także na podstawie specyficznych bukietów smakowo-zapachowych oraz regionów, z których pochodzą. Przy zakupie win na weselne stoły warto skorzystać z wiedzy ekspertów. Poradą służą konsultanci ślubni, którzy mają bogate doświadczenia w branży gastronomicznej. Mogą także polecić parze młodej cenionych znawców tzw. sommelierów, którzy potrafią wskazać wina, jakie zadowolą nawet wybrednych koneserów.

 

Sztuka doboru win

Na stołach, nie tylko w czasie weselnych imprez, pojawiają się zazwyczaj czerwone wina. Są to przeważnie ciężkie trunki. Jednak czerwone wina mogą to być także lekkie, młode, owocowe. Znana reguła mówi, że pasują one przede wszystkim do mięs np. wołowiny, kaczki, gęsi, dziczyzny. Do wieprzowiny i cielęciny polecane jest zwykle wino wytrawne lub półwytrawne, np. francuskie bourdeau. Wina czerwone dobrze smakują także z dojrzałymi i twardymi serami żółtymi. Gdy goście na przystawkę kosztują serów pleśniowych, wtedy ich intensywny smak wyśmienicie zrównoważą słodkie wina np. moscato, gewürztraminer z tzw. późnych zbiorów. To nie jedyne połączenie potraw z winem, które dostarczy gościom na weselu wybornych doznań.

 

Na dobry początek lub słodki koniec

Wspaniały smak ryb i owoców morza podkreśli natomiast białe wino. Dzięki niemu docenimy smak dań z drobiu, przystawek, pasztetów oraz warzywnych i owocowych sałatek. Warto sięgnąć po francuski muscadet lub portugalskie vinho verde. Białe wina półsłodkie pojawiają się na stołach także po obiedzie z tortem i innymi ciastami lub są w stałej ofercie wraz z różowymi w candy bar. Białe wino musujące, najlepiej prawdziwy szampan, jest też podstawą powitalnego toastu.

 

Ile wina kupić na wesele?

Jeśli para młoda zna weselne menu i zasady doboru win, powinna jeszcze oszacować, ile butelek tego wybornego trunku należy zakupić. Proporcje na parę gości zależą od tego, czy wino będzie jedynym napojem alkoholowym, czy tylko dodatkiem do mocniejszych alkoholi lub koktajli serwowanych w drink-barze. Zazwyczaj wino na weselu towarzyszy napojom wysokoprocentowym . Wtedy praktycy radzą, by na parę przypadała butelka wina. Gdyby z alkoholi serwowane były tylko wina, należy podwoić tę liczbę.

Połowę butelek powinno stanowić wino czerwone do posiłków, 25 proc. – białe, 25 proc. – wino do deseru. Wyliczenia te nie obejmują wina przeznaczonego na powitalny toast.

Nie zawsze napoje wysokoprocentowe na przyjęciu muszą być dostarczone przez parę młodą. Niektóre restauracje proponują własny pakiet alkoholowy. Warto go przeanalizować i jeśli nie jest zawężony np. tylko do dwóch rodzajów win, można z niego skorzystać. Gdy narzeczeni współpracują z konsultantem ślubnym, mają pewność, że wybrane przez niego wina będą trafnie dobrane i w atrakcyjnej cenie, niezależnie czy z oferty domu weselnego, czy innego źródła.

 

Jak prawidłowo podać wino?

Wedding planner zatroszczy się także, by wino zostało w elegancki sposób podane. Powinny być przygotowane kieliszki z przezroczystego szkła, które nie mogą być za małe. Wino potrzebuje bowiem miejsca, by uwolnić swoje aromaty oraz, aby móc je napowietrzyć przez delikatne kręcenie kieliszkiem. Bardzo ważne jest też podanie win w odpowiednich temperaturach, by jego walory smakowe nie zostały utracone. Wina białe i różowe należy serwować zawsze schłodzone. Ich optymalna temperatura wynosi od 6 do 12 stopni Celsjusza. Natomiast wina czerwone dobrze przed degustacją umieścić na 15-20 minut w lodówce. Zawsze lepiej, aby były bardziej schłodzone niż za ciepłe. O takie istotne szczegóły, które mogą zadecydować o zadowoleniu gości i jakości ich obsługi na pewno w czasie przyjęcia zadba konsultant ślubny. Parze młodej natomiast pozostanie spokojnie delektowanie się lampką dobrego wina w odpowiedniej temperaturze.

Komentarze są wyłączone.