Drugie życie sukni ślubnej

Ślubny reportaż czyli nowoczesne filmowanie wesel
Ślubny reportaż, czyli nowoczesne filmowanie wesel
14 lutego 2020
Podwójne szczęście czyli panna młoda w ciąży
Podwójne szczęście, czyli panna młoda w ciąży
29 lutego 2020

Drugie życie sukni ślubnej - używane suknie ślubne

Własna suknia ślubna bardzo często jest najważniejszą kreacją w życiu kobiety. Jednak jej życie nie musi ograniczać się tylko do jednej uroczystości.

Podpowiadamy, jak zadbać o nią po zakończonym weselu oraz ponownie pomysłowo i pożytecznie wykorzystać.

 

Znów lśniąca i piękna

Niezależnie, jakie będą dalsze losy ślubnej sukni, najpierw musi zostać starannie wyczyszczona, aby znów zachwycała swoim wyglądem. Można więc oddać ją do profesjonalnej pralni chemicznej albo wyprać ręcznie w domu w letniej wodzie. Jeśli suknia uszkodziła się w czasie zabawy, powinna trafić do krawcowej, która ją naprawi. Następnie trzeba zdecydować, jak będzie przechowywana.

Najłatwiej odwiesić ją do szafy, ale wtedy zajmie bardzo dużo miejsca. Bardziej poręcznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne pudełko, przeznaczone na suknie ślubne. Są one wygodne i eleganckie. Sprawdzają się jednak bardziej przy prostych fasonach. Natomiast suknie o kroju księżniczki, obszerne, z wieloma warstwami, niekiedy na kole, lepiej powiesić na manekinie i zabezpieczyć przezroczystą folią. Oczywiście, potrzebujemy do tego wolnego miejsca, którego najczęściej jednak większość z nas nie posiada.

 

Suknia do sprzedaży

Wiele panien młodych nie zamierza jednak zachować swojej sukni ślubnej i planuje jej sprzedaż. Dzięki temu odzyskają częściowo poniesione koszty i nie będą się zastanawiać, gdzie ją w domu ulokować. Do wyboru mają oddanie kreacji do komisu lub umieszczenie ogłoszenia w Internecie.

Właściciele komisu pobierają jednak prowizje od sprzedanych rzeczy. Korzystniejsze będzie więc znalezienie klientów bez pośredników. Sprawdzają się w tym doskonale portale ogłoszeniowe i aukcyjne w sieci np. OLX, Allegro, Gumtree. Coraz częściej za platformę sprzedażową służą także media społecznościowe, szczególnie Facebook. Znajdują się tam grupy tworzone przez tych, którzy oferują ślubne stroje i akcesoria.

 

Magia zdjęć

Jednak, aby akcja się powiodła, niezbędne są dobrej jakości zdjęcia. Czasem warto sięgnąć po te, które zostały wykonane w czasie sesji plenerowej. Pokazanie tylko sukienki na wieszaku to zdecydowanie za mało. Bardzo ważne jest także, aby zaprezentować, jak układa się na ciele. Bez atrakcyjnych fotografii zainteresowanie, nawet piękną kreacją, będzie niewielkie. Kluczowy jest także szczegółowy opis oferowanej sukni.

Powinien zawierać informacje o jej kroju i gatunku materiału, z którego została uszyta, posiadanych zdobieniach oraz z jakiej kolekcji pochodzi. Należy podać także jej dokładne rozmiary oraz zaznaczyć, czy można ją skrócić lub przedłużyć. Szanse sprzedażowe można zwiększyć także wtedy, gdy do sukni zostanie dołączony w promocji welon, narzutka lub inne dodatki.

 

Dar serca i drugie życie sukni

Sprzedaż nie jest jedynym rozwiązaniem dla pań, które nie chcą zatrzymać dla siebie weselnej kreacji. Ciekawą i szlachetną akcję prowadzą niektóre polskie placówki misyjne. Przekazane im suknie ślubne wysyłają do Afryki. Budzą one prawdziwą radość u kobiet, które nigdy nie mogłyby pozwolić sobie na taki piękny i bogaty strój do ślubu. Jeśli chcemy pomóc, sukienkę można oddać lokalnej organizacji charytatywnej, np. do Caritasu lub wystawić na aukcję prowadzoną na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Suknia ślubna będzie także szczególnym i wzruszającym prezentem, jeśli zostanie w przyszłości podarowana córce. Nawet jeśli nie zdecyduje się pójść w niej do ołtarza, może wykorzystać z sentymentu niektóre jej elementy lub zdobienia.

 

Nie tylko do ślubu

Suknia panny młodej nie musi być wykorzystana jedynie do ślubu. Niektóre kreacje mają proste, klasyczne kroje, które po skróceniu, staną się ładnymi sukienkami koktajlowymi. Inne po przeróbkach, a czasem nawet i po farbowaniu, będą sukniami balowymi.

Suknię można też dosłownie zużyć podczas szalonych ślubnych sesji fotograficznych. Można zabrać ją na sesję fotograficzną nad morze i wejść w niej do wody. Zdarza się też, że dziewczyny decydują się na wspólne, zabawne zdjęcia w białych sukienkach, pomalowanych kolorowymi farbkami.

Bardziej przyziemnym rozwiązaniem będzie uszycie z niej np. kostiumu do tańca albo ubranka do chrztu. Materiał weselnej sukni można użyć także do wykonania pięknych dekoracji. Zdarza się, że jest wykorzystany np. do przygotowywania ozdobnych poszewek na poduszki. Pomysłów nie brakuje, zarówno mocno praktycznych, jak i bardzo fantazyjnych. A jak Wy wykorzystacie swoje suknie?

Komentarze są wyłączone.