Piękno ślubnego kobierca. Jak zadbać o dekoracje w kościele

samochód do ślubu Warszawa
Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód do ślubu?
16 sierpnia 2019
Dj na wesele Warszawa
Przygotowania do wesela: kiedy i jak rozpocząć
30 sierpnia 2019

Strojenie kościoła na ślub Warszawa

Gdy nasz ślub rozpoczyna ceremonia kościelna, mamy szansę, aby już od pierwszych chwil oczarować gości. Pięknie przystrojona świątynia doda blasku każdej młodej parze. Jak więc zadbać o ładny wystrój świątynnych wnętrz? O czym nie wolno nam zapomnieć?

 

Na samym początku czeka nas decyzja, czy sami podejmiemy się wystroju kościoła, czy skorzystamy z usług profesjonalistów. Coraz więcej kwiaciarni i różnych firm, zwłaszcza w dużych, miejskich ośrodkach, oferuje kompleksową oprawę florystyczno-dekoratorską. Ceny sięgają od ok. kilkuset zł wzwyż. Wydatki można jednak obniżyć. Jeśli  oprócz nas w  tym samym  dniu będzie brała ślub inna para, warto skontaktować się z nią wcześniej, aby ustalić szczegóły i podział kosztów. W małych miejscowościach wystarczy czasem przeczytać w kościelnej gablotce przedślubne zapowiedzi, w dużych parafiach może nam w tym pomóc lokalny proboszcz. Czasem za piękną oprawą kwiatową stoją parafianki lub siostry zakonne, które w ciągu roku stroją kościół na co dzień i od święta. Można o nie zapytać w kancelarii parafialnej.

 

W dobrym stylu

Architektura sakralna jest bardzo zróżnicowana, od małych drewnianych kościółków po potężne, wiekowe katedry i nowoczesne, oszczędne w wystroju świątynie. Przy doborze kwiatów i dekoracji trzeba uwzględnić estetykę samego kościoła, a także otoczenie przed nim. Mogą nam pasować dekoracje w sielskim, rustykalnym stylu, czyli z elementami drewna, polnych kwiatów; bogate, pełne przepychu bukiety drogich kwiatów w stylu glamour albo skromny wystrój w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”. W doborze dekoracji warto uwzględnić porady profesjonalistów, aby właściwie oszacować potrzeby i złożyć odpowiednie zamówienie u florysty. Jednak najważniejszą sprawą, o której często młode pary nie wiedzą, to konieczność otrzymania pozwolenia od księdza proboszcza na wszelkie dekoracje i pomysły przystrojenia kościoła.

 

Zaczynamy od ołtarza

Oczy wszystkich gości skierowane są przede wszystkim na ołtarz, gdzie młodzi wyznają sobie miłość i wypowiadają słowa przysięgi. Dlatego też główne dekoracje znajdują się właśnie tam. Są to przede wszystkim kompozycje kwiatów, najczęściej w jasnych kolorach. Ciekawy efekt może dać jednak przełamanie bieli np. czerwonymi różami albo niebieskimi hiacyntami lub  niezapominajkami. Wystrój upiększą także lampiony, świece w szkle, kolorowe latarenki. Ładnie prezentują się też kompozycje przestrzenne, składające się z kilku elementów wykonanych w szkle różnej wysokości lub na pieńkach drzewa. Bardzo ważnym elementem jest też wystrój krzeseł pary młodej i siedzących za nimi świadków. Zadbajmy o odpowiednie pokrowce w stonowanych kolorach. Krzesła gustownie można też udekorować żywymi lub sztucznymi kwiatami, gałązkami ozdobnych krzewów, wstążkami czy też tasiemkami.

 

Droga narzeczonych

Zanim jednak młodzi dotrą przed ołtarz, przechodzą przez nawę główną kościoła, gdzie w ławkach siedzą zaproszeni goście. Wystrój ławek ma kapitalne znaczenie. Do ich ozdobienia doskonale sprawdzają się tiule i delikatne, lejące się  materiały upięte w eleganckie kokardy lub w inny sposób pomysłowo związane. Do materiałów przypinamy bukieciki kwiatów albo pojedyncze kwiaty. Niektórzy stroją też drogę rozsypanymi na podłodze płatkami kwiatów. Często jednak w kościołach zastajemy różnokolorowe chodniki, które mogą zepsuć cały efekt. Można je wymienić na  jednolity biały lub czerwony dywan. Dysponują nimi często kwiaciarnie lub wyspecjalizowane w organizacji ślubów agencje wedding plannerskie.

 

Porządek przed wejściem

Zadbanie o odpowiednią scenerię wymarzonego ślubu nie ogranicza się jednak do samego wnętrza kościoła. Goście będą pozytywnie zaskoczeni, gdy zobaczą  ozdobioną bramę i portal świątyni np. wiankami, girlandami. Z pewnością uroku dodadzą także postawione przed drzwiami ozdobne, duże donice albo lampiony. Pracy jest na pewno wiele, zwłaszcza jeśli tych zadań podejmuje się sama para młoda z rodziną. Czasem parę młodą czeka nawet posprzątanie terenu przy kościele. Warto o to wcześniej się zatroszczyć i zlecić zadanie. Zatrudnienie profesjonalnego konsultanta ślubnego pomoże nam rozwiązać nie tylko ten kłopot, ale także pozostałe kwestie opisane w artykule. Warto skorzystać z pomocy eksperta, aby efekt był wspaniały, a sceneria wymarzona na ten uroczysty dzień. Zostaną nam i gościom w pamięci śliczne obrazy, które przypomną po czasie fotografie z całej ceremonii zaślubin.

Komentarze są wyłączone.