Odwołanie wesela z powodu koronawirusa! Co teraz?

Ślubne przeboje czyli teledyski z parą młodą w roli głównej
Ślubne przeboje, czyli teledyski z parą młodą w roli głównej
8 marca 2020
Koronawirus - odwolane ślub i wesele
Koranowirus w branży ślubnej. Co oznacza w praktyce?
22 marca 2020

Odwołanie wesela z powodu koronawirusa

Zaplanowane na najbliższe tygodnie huczne wesela z pewnością nie odbędą się w wyznaczonym czasie. O czym musisz pamiętać? Jakie kroki podjąć, aby zadbać o swoje interesy? — wyjaśnia Agata Michalak, konsultantka ślubna z agencji No Stress Wedding.

 

Nasilające się efekty pandemii powodują ogromny stres zarówno w życiu osób planujących wesele w najbliższych tygodniach, jak i tych, którzy właśnie się zaręczyli. Im bliżej terminu ślubu i więcej zainwestowanych pieniędzy, tym większy niepokój.

Wiele par planujących ślub stoi przed nie lada dylematem, zastanawiając się jakie kroki podjąć, aby uchronić swoje fundusze oraz zaplanować uroczystość, która mogłaby odbyć się zgodnie z harmonogramem. Jesteście w tym gronie? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Wirusolodzy i epidemiolodzy odradzają organizację wszystkich dużych imprez w najbliższym czasie. Planowanie uroczystości w obecnej chwili jest obciążone wielkim ryzykiem niepowodzenia.

 

Dbaj o siebie, gości i osoby, które świadczą dla Ciebie usługi

Pamiętajmy, że nie tylko sami możemy się zarazić. Liczna obecność gości na uroczystości, naraża na zakażenie także ich oraz całą obsługę wesela. W związku z tym ryzykiem zamknięte zostały restauracje, bary i inne miejsca rozrywki.

Już dziś wiemy, że termin tych restrykcji będzie dostosowany do rozwoju sytuacji i nikt na razie nie jest w stanie ocenić jak dużo czasu zajmie opanowanie pandemii. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko w bezpieczny sposób przekazać wszystkim zainteresowanym i zaangażowanym w organizację osobom informacji o dalszych krokach związanych z przesunięciem uroczystości.

 

Poinformuj gości o zmianie terminu

Skontaktuj się z gośćmi i poinformuj ich o rozwoju wydarzeń podczas rozmowy telefonicznie. Nie wybieraj się w odwiedziny. Przekaż informacje o tym, co planujecie zrobić telefonicznie, nie tylko za pośrednictwem mediów społecznościowych. To rozwiązanie bardziej eleganckie, poza tym zyskujemy pewność, że do każdej z zaproszonych osób ta informacja dotarła. Zapewnij, że gdy tylko ustalicie nowy termin przyjęcia, powiadomisz ich o tym oraz ewentualnie ponowisz zaproszenia, w zależności od scenariusza, który wybierzecie.

 

Przyjrzyj się umowom z podwykonawcami

Wiele osób przygotowujących wesele, podchodzi do kwestii umów z wielką ostrożnością, formalizując ustalenia z każdym z podwykonawców. W tym trudnym momencie radzimy wrócić do zapisów tych kontraktów, przeanalizować możliwości, jakie Wam dają i rozpocząć negocjacje.

Gorzej, jeśli nie mamy w zwyczaju podpisywać umów i pozostają tylko ustne ustaleniami. Wtedy sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale nie beznadziejna. Może okazać się, że to właśnie umiejętność poprowadzenia biznesowych pertraktacji pozwoli ograniczyć straty w związku z przesunięciem terminu wydarzenia.

Młode pary, które dopiero rozpoczynają przygotowania do ślubu, powinny uwzględnić scenariusz, w którym podobne sytuacje mogą się powtarzać. Epidemiolodzy nie wykluczają sytuacji, w której wirus zostanie z nami na zawsze i będziemy musieli przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie wiadomo też, jak zachowa się w najbliższym czasie i jak długo będzie stwarzał ryzyko zdrowotne dla wielu osób, szczególnie starszych i schorowanych.

Przygotowując umowy, warto skorzystać z doświadczenia osób na co dzień pracujących w branży ślubnej. Pamiętajmy o tym, ze sprawdzone agencje ślubne mają znacznie korzystniejsze warunki współpracy z podwykonawcami i łatwiej im negocjować wszelkie zmiany umowy.

Obecna sytuacja jest niezwykle trudna i bezprecedensowa. W imieniu swoich klientów codziennie rozwiązujemy problemy i dopracowujemy jak najlepsze warunki związane z przesunięciem i odwołaniem przyjęć. Także osobom, które dotąd nie korzystały z agencji ślubnej, polecamy skorzystanie z konsultacji i doświadczenia doświadczonych wedding plannerów lub kancelarii prawnych.

 

Pomyślmy o nowym terminie

Przełożenie terminu ślubu może nie być łatwym zadaniem. Nawet przed wybuchem pandemii renomowane sale weselne, zespoły muzyczne czy cukiernie życzyły sobie, aby terminy realizacji usług rezerwować z dużym wyprzedzeniem. W obecnej sytuacji, aż trudno wyobrazić sobie natłok terminów i możliwe czasy realizacji przyjęć, które nie odbyły się z powodu zagrożenia epidemicznego.

W związku z tym warto zastanowić się nad ślubem w innym dniu tygodnia niż popularny piątek lub tradycyjna sobota. Goście z pewnością zrozumieją tę wyjątkową sytuację. Gdy tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa minie i związane z tym rozporządzenia zostaną odwołane, można wrócić do planowania wesel nawet w środku tygodnia.

Jeśli mimo wszystko zależy nam na utrzymaniu dnia zaślubin, warto rozważyć przesunięcie jedynie przyjęcia, a sakrament ślubu lub zawarcie aktu małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego doprowadzić do skutku jedynie w obecności świadków.

Warto zaznaczyć, że także w przypadku rezerwacji usług u poszczególnych podwykonawców konsultanci ślubni mają do dyspozycji więcej wolnych terminów. Można więc skorzystać z ich pomocy przy planowaniu nowej daty zaślubin.

Wiele urzędów cywilnych zawiesza śluby z udziałem gości oraz wprowadza szereg zmian mających na celu uchronienie przed zarażeniem zarówno pracowników, jak i uczestników ceremonii. Podobne zmiany wprowadzone zostały przez władze kościelne. W obu przypadkach pozostaje dostosowanie się do wprowadzonych obostrzeń i bieżące monitorowanie publikowanych przez te instytucje komunikatów.

 

Podsumowując:

  1. Jeśli dopiero planujesz wesele, wybierz bezpieczny odległy termin.
  2. Jeśli zależy ci na utrzymaniu terminu ślubu — ogranicz liczbę gości do absolutnego minimum (para młoda i świadkowie), a przyjęcie weselne zorganizuj w czasie wolnym od zagrożenia.
  3. Niezależnie od tego, na jakim etapie przygotowań jesteś, skorzystaj z pomocy doświadczonych konsultantów ślubnych. Zabezpiecz się, przygotowując we współpracy z nimi umowy dla podwykonawców i skorzystaj z ich bogatego katalogu podwykonawców.

 

Z pewnością organizacja uroczystości prowadzona przez doświadczonego partnera pozwoli na spokojny sen nawet w niespokojnych czasach.

Jak już wspomnieliśmy obecna sytuacja jest dla nas bez precedensu. Będzie wymagać od każdej ze stron zrozumienia i wyrozumiałości. Najważniejsze żebyśmy byli zdrowi a na sposób w jaki rozwiążemy wszystkie problemy, mamy wpływ my sami i to od nas będzie zależało czy będziemy umieli rozwiązać wszystkie problemy z obustronną życzliwością czy sami sobie nawzajem będziemy stwarzać kłopoty.

Komentarze są wyłączone.