Koranowirus w branży ślubnej. Co oznacza w praktyce?

Odwołanie wesela z powodu koronawirusa
Odwołanie wesela z powodu koronawirusa! Co teraz?
15 marca 2020
candy bar na wesele
Miłość jest słodka, czyli candy bar na weselu
28 marca 2020

Koronawirus - odwolane ślub i wesele

Świadczysz usługi podczas ślubów i wesel? Sprawdź jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i kontrakty biznesowe podczas trwania pandemii.

 

Świat wstrzymał oddech z powodu pandemii koronawirusa. Wiele par młodych stanęło przed koniecznością przełożenia wesela na późniejszy termin. Z tym faktem wiąże się sporo pracy i wiele stresu. Reorganizacja wydarzenia wymaga niejednokrotnie powtórzenia nakładu pracy, którą raz już wykonaliśmy, planując przyjęcie w pierwotnym terminie.

Obowiązkiem pary młodej jest nie tylko poinformowanie gości o zmianach. O ile nie korzysta z usług konsultanta ślubnego, musi wziąć na siebie również ciężar komunikacji z wszystkimi podwykonawcami. Jest to z pewnością zajęcie wymagające taktu, talentów organizacyjnych a nierzadko znajomości technik negocjacyjnych. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Zachęcamy do lektury naszego poprzedniego wpisu na blogu. Tym razem patrzymy na problem z innej perspektywy i to podwykonawcom podpowiadamy, jak poradzić sobie w obecnym kryzysowym momencie?

Wielu usługodawców może spotkać się z sytuacją, w której zlecenia, jakie otrzymali, wiążą się z koniecznością wyjazdu poza granice kraju. Aktualnie jest to nie tylko niewskazane, ale również ze wszech miar niemożliwe do wykonania. Podobnie zresztą jak obsługa dużego wesela na terenie kraju. Akcja promowana hashtagiem #zostanwdomu #stayhome dotyczy nas wszystkich — zarówno organizatorów, jak i osoby zaangażowane w realizację poszczególnych elementów przyjęcia. Pamiętajmy o niej i bezwzględnie ją respektujmy.

 

Aneksujcie umowy

Z pewnością podwykonawcy, którzy na stałe współpracują z agencjami ślubnymi, znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji. Agencje wedding planner’skie reprezentują interesy zarówno ich, jak i narzeczonych. Są w stanie zapewnić nowe kontrakty tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Możliwość prowadzenia pracy we współpracy z agencją możesz rozważyć, nawet jeśli jesteś wolnym strzelcem. Wystarczy wysłać propozycję współpracy do firmy zajmującej się organizacją przyjęć. Jeśli w następnych etapach rozmów postanowicie działać razem i porozumiecie się co do warunków współpracy, konsultanci ślubni będą mogli również wasze usługi wziąć pod uwagę przy planowaniu kolejnych wydarzeń.

Agencja ślubna może zająć się także aneksowaniem twoich umów z klientami. Ze swojego doświadczenia możemy potwierdzić, że jest to bardzo trudna praca. Wymaga szukania nowego terminu odpowiadającego wszystkim stronom umowy. Mając jednak do dyspozycji bogate portfolio zarówno zleceń, jak i pozostałych podwykonawców, konsultant ślubny z pewnością jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby, nawet w tak kryzysowym momencie.

Zasadniczo niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy pociąga za sobą poważne konsekwencje. Są jednak sytuacje, w których podwykonawca może odwołać się do zapisów prawa wskazujących na siłę wyższą, która to spowodowała. Takie zdarzenie ma trzy cechy charakterystyczne: jest zewnętrzne, nie można go przewidzieć oraz nie można zapobiec jego skutkom. Przykładem może być pożar, powódź, a również epidemia. Mimo wszystko zachęcamy, aby zamiast odwoływać wesele, przełożyć jego termin.

 

Warto rozmawiać

Warto też pamiętać, że możemy zmienić treści wiążącej na umowy podczas negocjacji, czyli za porozumieniem stron. W końcu obie strony mają interes w tym, aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Chociaż znalezienie atrakcyjnego terminu jeszcze w tym roku może być trudne, z pewnością nie będzie niemożliwe.

Wystarczy wykazać się elastycznością i kreatywnością. Wesele w niedzielę? Dlaczego nie! Ważne, aby odbyło się bezpiecznie bez narażania zdrowia i życia.

Przełożenie wesela na odległe terminy to dla podwykonawców stres związany z utratą wynagrodzenia. Jednak cały czas wierzymy, że sytuacja ma charakter tymczasowy i cierpliwie czekamy, aż wróci do normy. Z tego powodu zachęcamy podwykonawców, aby porozumieli się z narzeczonymi.

Pamiętajcie, że wiele jeszcze może się zmienić, ale wasi zleceniodawcy z pewnością docenią każdy gest, szczególnie te pary, które nie sformalizowały waszych ustaleń umową, a już wpłaciły zadatki. Radzimy, aby w tym trudnym czasie okazać sobie wyrozumiałość, cierpliwość i wiele dobrej woli, niezależnie od tego, którą stronę reprezentujemy. Wierzymy, że zaprocentuje to w przyszłości.

Komentarze są wyłączone.