Obrączki nie tylko do ślubu

Gdzie posadzić singla na weselu
Wesele dla singla. Jak zadbać o gości bez pary
16 września 2019
Dekoracje ślubne Warszawa
Boho, glamour czy klasycznie? Pomysły na dekorację sali
30 września 2019

Obrączki ślubne Warszawa

Nieodłączną częścią przygotowań do ślubu jest zakup obrączek. To nie tylko duży wydatek, ale też ważna decyzja młodych ludzi, którzy wybierają szczególną biżuterię.

Obrączki przecież nie błyszczą tylko w czasie składania przysięgi małżeńskiej, ale zostają z nowożeńcami na zawsze.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Jubilerzy oferują nam niezwykle bogaty wybór obrączek. Dzięki temu możemy nosić oryginalną biżuterię ślubną, stworzoną nawet z kilku rodzajów złota: żółtego, białego lub różowego.

Pamiętajmy jednak, że białe czy różowe złoto jest terminem handlowym. Pierwsze uzyskujemy przez dodanie do żółtego złota takich metali szlachetnych jak: nikiel, cynk, srebro czy pallad, drugie – miedzi i cynku.

Oryginalny efekt osiągniemy przez połączenie trzech wspomnianych kolorów złota. Wtedy na naszym palcu pięknie zalśnią trójkolorowe obrączki. Cena wyrobów złotniczych jest tym wyższa, im więcej w nich czystego złota.

 

Platynowe obrączki i nie tylko

Dla osób, które mają wyrafinowany gust i dysponują dużym budżetem, sklepy jubilerskie przygotowały ofertę platynowych obrączek. Platyna jest bardzo cenionym kruszcem. Barwą przypomina srebro, ale jest znacznie trwalsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Dużo tańszym metalem wykorzystywanym do wyrobu obrączek, także w odcieniach szarości, jest tytan. Mimo niższej ceny odznacza się również odpornością na ścieranie i uszkodzenia. Panie ślubne obrączki często wzbogacają ozdobnymi kamieniami, np. małymi diamentami lub po prostu cyrkonią.

Często para młoda decyduje się także na wygrawerowanie swoich inicjałów, daty ślubu lub innych ważnych dla nich słów. Warto pamiętać, że realizacja takich zamówień u jubilerów zajmuje więcej czasu niż w przypadku wyboru tradycyjnych obrączek.

 

Wypróbowane złoto

Kupując ślubne obrączki dobrze znać pewne podstawowe jubilerskie terminy. Kluczowym jest tak zwana próba złota. Określa ona zawartość złota w 1000 gramach stopu. Urzędy probiercze określają próbę za pomocą liczb lub symboli.

Czasem spotykamy też starsze określenie prób złotniczych w karatach. Właśnie, jak trwała i piękna będzie obrączka przez następne lata życia, decyduje próba, z której została wykonana. Nie oznacza to jednak, że warto sięgać po najdroższe 24-karatowe złoto (tj. próba 999). Złoto wysokiej próby jest bardziej miękkie, mniej trwałe i oczywiście bardzo drogie. Do wykonania ślubnych obrączek najczęściej wybiera się złoto próby 585, czyli 14-karatowe.

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar

Gdy już wiemy, z jakiego materiału mają być nasze obrączki, trzeba trafnie dobrać ich rozmiar. Jeśli na co dzień nosimy pierścionek i wiemy, że świetnie nam leży na palcu, możemy przyjść z nim do jubilera, który wykorzystaj jego rozmiar.

Częściej jednak sprzedawcy używają tzw. pierścienia mierniczego (z miarką). Czasem warto dwa razy odwiedzić sklep, by dokonać takiej miary. Unikniemy wówczas sytuacji, w której zniekształciliśmy pomiar, gdyż nasze palce z powodu zmęczenia, upału lub przeżywanego stresu były napuchnięte.

Jeśli nie mamy ochoty na wizytę w sklepie, a dysponujemy sprawdzonym pierścionkiem, możemy zmierzyć obwód palca za pomocą miary dostępnej w internecie. Drukujemy ją w skali 1:1 i dopasowujemy swój pierścionek do odpowiadającego mu rozmiarem kółka. Internetowy zakup obrączek jest już możliwy, zwłaszcza w dużych sieciach jubilerskich.

 

Profesjonalny wybór

Trafny wybór obrączek nie jest łatwym zadaniem. Ustalić należy także ich profil i szerokość. Wpływa to później na komfort ich noszenia. Wąskie obrączki mogą okazać się niepraktyczne. Inaczej też ta sama obrączka prezentuje się na szczupłych dłoniach osoby wysokiej, inaczej na grubych, męskich palcach. Czasem musimy poczekać na wyrób złotniczy dłuższy czas lub dokonać dodatkowej korekty.

 

Na pewno warto skorzystać z porad sprawdzonych konsultantów ślubnych. Mogą nam polecić dobrych jubilerów, którzy dobiorą prawidłowy rozmiar z myślą o następnych latach, gdyż wraz z upływem czasu zmieniają się także nasze palce. Znają też najnowsze trendy w sztuce jubilerskiej i pomogą znaleźć właściwy model, zgodny ze stylem, który preferujemy.

Zwłaszcza gdy decydujemy się na własne wzory, warto wszystko dobrze zaplanować dużo wcześniej.

 

Komentarze są wyłączone.