Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Jaki prezent dla świadka
Prezent dla świadka – co kupić, aby podziękować i sprawić przyjemność
19 czerwca 2019
Ślub w plenerze formalności
Jakich formalności dopełnić, aby zorganizować ślub w plenerze?
5 lipca 2019

Zespół muzyczny na wesele

Poszukiwanie kapeli, która porwie gości do tańca to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed narzeczonymi. Ich marzenia o pięknej muzyce podczas przyjęcia często rozmijają się z oczekiwaniami gości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas selekcji i jak wybrać mądrze.

 

Taniec i śpiew są nieodłącznym elementem każdego przyjęcia weselnego. Bez oprawy muzycznej trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek udane spotkanie towarzyskie, a już zwłaszcza wesele. Niestety zdarza się, że muzyka, zamiast uświetnić, tylko przeszkadza w dobrej zabawie. Jak więc zabrać się za przygotowania i wybrać właściwie? Podpowiadamy w naszym przewodniku.

 

Dobry zespół muzyczny to nie tylko prawidłowe wykonanie popularnych przebojów. Potrzeba także talentu wodzireja, który porwie gości do wspólnej zabawy. Z pewnością najłatwiej dokona tego doświadczony muzyk, który potrafi nawiązać bliski kontakt z publicznością. Na nic zdadzą się jednak jego talenty, jeśli zawiedzie nagłośnienie. Z tego powodu warto z wyprzedzeniem ustalić, w jaki sposób zostanie zapewniona ta kwestia, konsultując się zarówno z menadżerem sali, w której odbędzie się wesele, jak i z zespołem. Podobnie wygląda sprawa oświetlenia. Być może zespół będzie chciał skorzystać ze swojego sprzętu, a może okazać się, że na sali zamontowane są różnego rodzaju rozwiązania i nie ma powodu, aby z nich rezygnować. Mogą to być urządzenia np. do wytwarzania ciężkiego dymu, które dodadzą uroku np. podczas pierwszego tańca.

 

Nie kupujcie kota w worku

Aby upewnić się, że zespół nie tylko pięknie opowiada o swoich umiejętnościach, ale rzeczywiście prowadzi imprezę bez zarzutów, warto obejrzeć jego pracę na żywo. Możemy także poprosić o nagrania demo. Ważne, aby były to nie tylko wersje przygotowane w studiu nagrań, ale również materiały wykonane podczas imprez. Najlepiej poprosić o wersję video. Podglądanie bandu podczas koncertu w klubie lub w plenerze jest jeszcze lepsze. Sprawi, że zyskamy rzeczywiste rozeznanie na temat umiejętności, sposobu prowadzenia zabawy i angażowania publiczności.

 

Wybierając zespół muzyczny, zweryfikujmy, jakie role odgrywają w nim poszczególne osoby. Zazwyczaj jedna śpiewa i zabawia gości. Idealnie jednak, aby osób, z tymi samymi umiejętnościami było więcej. Są one kluczowe i zapewniają gwarancję, że w razie nieprzewidzianych okoliczności nie zostaniemy na lodzie. Tzw. plan B zapewni nam spokój ducha i nie wprowadzi niepotrzebnego zdenerwowania, gdy np. wokalista nagle się rozchoruje.

 

Idealny zespół muzyczny powinien wchodzić w interakcje z gośćmi, być kulturalny i profesjonalny. Wyraża się to nie tylko w sposobie, w jaki prezentuje się na scenie oraz w jaki sposób się wypowiada. Na całokształt wpływa także poczucie humoru i umiejętność utrzymania wysokich standardów rozmowy z gośćmi. Nie chcemy przecież, aby grubiańskie żarty i niestosowne zabawy uraziły kogokolwiek. Sielska atmosfera nie jest równoznaczna z brakiem taktu i wyczucia.

 

Spiszcie umowę, doprecyzujcie szczegóły

Warto także z góry zaznaczyć, swój stosunek do spożywania alkoholu, punktualności i zaangażowania. Wszystkie detale dotyczące współpracy, w tym godziny pracy, wysokość wynagrodzenia, rodzaj zabaw i elementy wymagające obsługi przez zespół należy sprecyzować w pisemnej umowie. Mamy gwarancję, że nasze życzenia zostaną wysłuchane, a jeśli tak się nie stanie możemy egzekwować konsekwencje na drodze prawnej.

 

Ceny za wynajęcie muzyków różnią się w zależności od regionu, zakresu zadań, liczebności zespołu. Nie znajdziemy tutaj jednej taryfy, jednak możemy przyjąć za pewnik, że najlepsi wykonawcy cenią się bardzo wysoko. Ich dostępność jest także mocno ograniczona. Z tego powodu należy rezerwować ich usługi z długim, co najmniej rocznym, a często nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Tanie i dostępne od ręki zespoły muzyczne najczęściej mają niewielkie doświadczenie na scenie lub po prostu nie są najlepsze w swoim zawodzie.

 

Powierz zadanie profesjonalnej agencji

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, dobrze jest obowiązek zaangażowania muzyków powierzyć doświadczonemu konsultantowi ślubnemu. Z reguły wedding planner, który na rynku weselnym pracuje na co dzień ma w swoim portfolio zespoły sprawdzone, które z powodzeniem może Wam rekomendować. Dzięki zaangażowaniu muzyków, którzy potwierdzili swoje kompetencje podczas wielu przyjęć, oszczędzacie czas i nerwy. Nie musicie chodzić na próby, podsłuchiwać muzyków na przypadkowych imprezach oraz przepłacać za usługi skoro nie znacie obowiązujących na rynku stawek. Wszystkie te obowiązki, łącznie z przygotowaniem i egzekwowaniem umowy, ustaleniem repertuaru oraz kwestii technicznych może wziąć na siebie agencja ślubna. W przypadku wesel organizowanych w Warszawie i okolicach tego typu usługi świadczy agencja No Stress Wedding, której szeroki zakres usług obejmuje zarówno organizację całego przyjęcia oraz imprez towarzyszących, jak i poszczególnych elementów np. właśnie wynajęcia muzyków.

Komentarze są wyłączone.