Dobroczyńcy na weselu, czyli ślubne akcje charytatywne

Ślub w listopadzie przesądy
Jak się żenić, to się żenić, czyli dlaczego warto brać ślub w listopadzie!
18 października 2019
Napis LOVE na wesele lub ślub
Wesele w świetle reflektorów
8 listopada 2019

Prezent ślubny na cel charytatywny

Pomoc dla tych, którzy są w potrzebie, płynie nie tylko w okolicach Bożego Narodzenia. Para młoda może zaskoczyć gości także w środku lata, gdy poprosi nie o wino, książki czy kupon loterii, ale o wsparcie fundacji, której praca porusza ich serca. Warto przemyśleć taką inicjatywę i dobrze ją zaplanować.

 

W Polsce działa wiele organizacji charytatywnych, które liczą na wsparcie ich działalności. Otwarte serca nowożeńców oraz ich gości z pewnością mogą znacząco wesprzeć realizację statutowych celów. Fundacje gorąco zachęcają więc młode pary, aby dzień ich ślubu stał się szczególną okazją do obdarowania potrzebujących.

Z inicjatywą taką już kilka lat temu wystąpiło m.in. Stowarzyszenie Wiosna, organizator popularnej w grudniowej akcji „Szlachetna Paczka”. Na dedykowanej stronie „Ślub Pełen Miłości” zachęca narzeczonych, aby włączyli się do ich ogólnopolskiej akcji. Wystarczy, że wyślą swoje zgłoszenie on-line, następnie wyznaczony opiekun skontaktuje się z nimi i ustali szczegóły. Zebrane środki para młoda może przeznaczyć na pomoc rodzinom lub osobom samotnym w trudnym, życiowym położeniu. Obdarowani otrzymają przed Świętami Bożego Narodzenia mądrze przygotowaną paczkę. Motywuje ich ona, aby wyrwać się ze spirali biedy i podjąć walkę o godne życie.

Druga akcja Wiosny, którą wspierają młode pary to Akademia Przyszłości. Jest to długofalowy projekt pracy z dziećmi, które straciły wiarę w siebie i zmagają z pasmem porażek w szkole. Wolontariusze przez cały rok wspierają ich w nauce i w codziennych zadaniach, aby zapewnić im lepsze perspektywy w dorosłym życiu.

 

Prezenty bez pudła

Pomóc można nie tylko dzieciom w Polsce, ale także na całym świecie. Taką humanitarną akcję prowadzi fundacja „Prezenty bez pudła”, która wspiera działalność UNICEF. Zachęca, aby zamiast podarunków wręczanych przy okazji ślubu lub innych uroczystości kupić on-line np. żywność terapeutyczną, szczepionki przeciw chorobom zakaźnym, zestawy higieniczne, pojemniki na wodę, książki czy szkolne przybory. Organizacja dociera z tymi środkami do ponad 70 krajów na świecie, często ratując życie dzieciom i całym rodzinom. Zaproszenie do wręczenia takiego prezentu na pewno poruszy gości.

 

Wielkie marzenia, małych dzieci

Szczerze wzrusza także zachęta, aby zamiast kupować kwiaty, spełnić marzenia ciężko chorych dzieci, które cierpią na nieuleczalne choroby, często nowotworowe i długie tygodnie spędzają w szpitalach. Ich marzenie to np. pójście na mecz piłki nożnej i spotkanie sławnego piłkarza lub zwiedzenie filmowego studia, w którym nakręcono filmy o Harrym Potterze. Najczęściej marzą jednak o laptopie, konsoli do gier, rowerze lub nowych meblach do swojego pokoju. Akcję prowadzi fundacja „Mam marzenie”.

Prośbę o zorganizowanie ślubnej kwesty pod hasłem „Zamiast kwiatów” kieruje do narzeczonych także warszawska Fundacja Hospicjum Onkologicznego. Jej wolontariusze po wcześniejszym ustaleniu szczegółów z parą młodą przeprowadzają zbiórkę w trakcie uroczystości i zabezpieczone skarbonki przekazują do komisyjnego przeliczenia w siedzibie Fundacji. Właśnie zadbanie o właściwy przebieg takiej charytatywnej akcji spoczywa na nowożeńcach. O czym powinni pamiętać, decydując się na ten szlachetny gest?

 

Kwestowanie na ślubie

Pomysł, aby zastąpić kwiaty dobroczynnym gestem, mimo że zyskuje popularność, jest wciąż nowością w Polsce. Dlatego należy wcześniej poinformować gości i wyjaśnić im cel dobroczynnej inicjatywy. Informacja powinna znajdować się na zaproszeniach. Niektóre fundacje służą gotowymi tekstami, których można użyć lub przygotowują specjalne, gustowne bileciki. Często para młoda osobiście zaprasza swoich gości i wtedy też powinna wyjaśnić zaplanowaną akcję. Warto podać również internetowy adres wybranej organizacji. Do przeprowadzenia zbiórki należy użyć też specjalnych puszek przekazanych przez fundację.

Dobrym momentem do kwestowania jest czas, gdy goście wychodzą z kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Jednak takie zbiórki z udziałem wolontariuszy z powodzeniem odbywają się także w trakcie przyjęcia weselnego. Jeśli para młoda wyznacza osoby do kwestowania np. świadków, to w kolejnym kroku przelewa zebrane środki na konto organizacji. Zawsze otrzymuje podziękowania. Jeśli wyrazi zgodę, znajdą się one również na stronie fundacji lub na jej profilu społecznościowym.

 

Szczęście mnożone pomocą

Zorganizowanie takiej zbiórki na pewno wyróżni ślub spośród wielu innych i zapisze się pięknie w historii związku młodych ludzi. Nie powinna to być jednak spontaniczna akcja, ale dobrze zorganizowana inicjatywa. Gdy w przygotowaniu uroczystości weselnej uczestniczą konsultanci ślubni na pewno przejmą wszystkie obowiązki, które wiążą się z jej zaplanowaniem. Parze młodej zostanie radość, że podzieliła się swoim szczęściem z tymi, którzy są bliscy ich sercu i potrzebują pomocy.

Komentarze są wyłączone.