Narzeczeni dostali wreszcie upragnione zielone światło do organizacji większych imprez. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ograniczenia związane z wybuchem epidemii są już nieaktualne. Sprawdź na naszym blogu, jakie zasady obowiązują obecnie na przyjęciach weselnych.
Od 6 czerwca w weselach może uczestniczyć aż 150 osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy bez wyjątku znajdą się na liście gości. Na pewno w uroczystościach nie wezmą udziału osoby wykazujące objawy infekcji lub przebywające na kwarantannie oraz w izolacji. Para młoda może także rozważyć rezygnację z zaproszania osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli słabego zdrowia lub w zaawansowanym wieku. Wiąże się to niekiedy z trudnymi rozmowami, zwłaszcza gdy bliscy otrzymali wcześniej zaproszenie lub oczekują na nie.
Narzeczeni muszą w tej sytuacji wykazać się dużą wrażliwością i zapewnić o motywach, które nimi kierują podczas osobistego spotkania. Młodzi mają obowiązek przygotować pełną listę gości wraz z danymi kontaktowymi. W razie potrzeby muszą udostępnić ją pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na organizatorach wydarzenia spoczywa także konieczność poinformowania gości i obsługi, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby, które źle się czują, mają jakiekolwiek objawy choroby oraz oczywiście chore na COVID-19 lub zakażone SARS-CoV-2.
Zasady usadzania przy stołach i wymagana przestrzeń
Zalecenia dotyczą nie tylko liczby gości, ale także sposobu ich usadzenia przy stołach. Ze względów higienicznych powinna zostać zachowana dwumetrowa odległość między brzegami stolików. Jeśli natomiast stoliki są oddzielone przegrodami o minimalnej wysokości jednego metra, wystarczy, że będą od siebie oddalone o 1 metr.
Przy rezerwacji sali para młoda musi wziąć te wymogi pod uwagę. Będzie bowiem potrzebowała więcej przestrzeni niż wcześniej dla tej samej liczby osób, zwłaszcza że goście nie powinni być usadzeni naprzeciwko siebie po obu stronach stołu. Zalecanym rozwiązaniem jest przygotowanie osobnych stolików dla uczestników, którzy żyją w jednym gospodarstwie domowym. Jeśli nie jest to możliwe, należy zredukować liczbę osób przy stole o jedną piątą.
Reguły obsługi gości podczas uroczystości
Przepisy wprowadzone w związku z epidemią mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko weselnikom, ale także obsłudze, która pracuje podczas przyjęcia. Jeden kelner powinien przypadać na maksymalnie 15 osób. Gościom siedzącym przy wspólnym stole dania powinien serwować zawsze ten sam zespół kelnerski. Ważne, aby pracownicy mieli kontakt tylko z ograniczoną liczbą osób.
Przepisy pozwalają, by na sali weselnej były dostępne bary np. kawowe lub z ciastami i słodyczami oraz tematyczne stoły z sałatkami czy specjalnymi wędlinami. Jednak organizatorzy muszą oddelegować pracownika, który będzie je obsługiwał. Przy nich też nie powinny tworzyć się kolejki, a korzystający z nich są zobowiązani do zachowania dystansu między sobą.
Zasady bezpieczeństwa dla podwykonawców
Uczestnicy ślubnych uroczystości nie są zmuszeni do zakładania maseczek ochronnych. Wyjątek stanowi ceremonia w kościele, podczas której są one wymagane. Natomiast organizatorzy wraz z całą ekipą są zobowiązani do używania środków ochrony osobistej. Wszyscy powinni też dezynfekować ręce za każdym razem, gdy wchodzą do obiektu.
Dozowniki z płynami do dezynfekcji powinny znajdować się nie tylko przy wejściu do restauracji, ale także na sali jadalnej, w pomieszczeniach socjalnych czy przy wyjściu z toalet. Obsługa powinna także dbać o jak najczęstsze czyszczenie i odkażanie wspólnych powierzchni takich jak: poręcze, klamki, blaty, włączniki światła itp.
Jeśli w danym obiekcie odbywa się więcej imprez, zarówno goście, jak i pracownicy nie powinni dzielić wejść, sanitariatów, korytarzy itd. Te same zespoły kelnerskie nie mogą też obsługiwać jednocześnie dwóch różnych imprez.
Sytuacja wywołana epidemią odcisnęła piętno na wielu obszarach życia zawodowego i społecznego. Nadal trzeba stawiać czoło tzw. nowej normalności. Wyzwania nie ominęły także branży weselnej i narzeczonych planujących ślub. Nie warto jednak rezygnować ze swoich planów. Ich urzeczywistnienie na pewno będzie prostsze z pomocą doświadczonych wedding plannerów. Zadbają nie tylko o piękną oprawę, ale także o wypełnienie wszystkich wymagań podyktowanych troską o zdrowie gości.