Jak ubrać się na wesele?

OdmrażamyWesela. Nowe otwarcie weselnych imprez
#OdmrażamyWesela! Nowe otwarcie weselnych imprez
8 czerwca 2020
Ślub w dzień gorącego lata
Ślub w dzień gorącego lata
22 lipca 2020

Jak się ubrać na wesele

Wybór pięknej kreacji na wesele to nie tylko wyzwanie dla panny młodej i jej przyszłego męża. Goście także powinni zaprezentować się w eleganckich strojach, trafnie dopasowanych do przyjęcia, w którym wezmą udział. Sprawdź na naszym blogu, jakich błędów stylizacyjnych nie warto popełnić.

 

Odpowiedź na pytanie, w jakiej sukience lub w garniturze, wypada zaprezentować się na weselu, zależy w dużej mierze od stylu wydawanego przyjęcia. Wesele może mieć charakter zarówno wystawnego bankietu, jak i swobodnej zabawy w konwencji retro. Niektóre pary decydują się też na bardzo uroczystą imprezę i wtedy może na zaproszeniu pojawić się określenie „black tie”. Oznacza to, że wymagane są kreacje wieczorowe.

Panie mogą śmiało założyć długie suknie z odkrytymi ramionami, natomiast panowie, zamiast garnituru powinni włożyć smoking. Częściej jednak wesela są mniej formalnymi przyjęciami, na które pasują eleganckie sukienki koktajlowe. Zawsze jednak trzeba pamiętać o pewnych podstawowych zasadach stylizacji, których nie należy łamać.

 

Ślubny kanon kobiecej mody

W wyborze kreacji paniom powinny przyświecać reguły stonowanej elegancji. Zbyt szykowne suknie nie są stosowne na przyjęciu, na którym pierwsze skrzypce gra panna młoda. Dla niej zazwyczaj zarezerwowana jest nie tylko najbardziej szykowna stylizacja, ale także biały kolor.

Zgodnie z powszechną opinią bezpiecznie jest unikać bieli, écru, czerwieni, mocnego pomarańczu, ale też czerni kojarzonej z ceremoniami żałobnymi. Panie muszą też pamiętać, że ślub to nie sylwestrowa zabawa. Podobnie jak materiały kojarzone z mniej formalnymi sytuacjami np. jeansowe. Nie warto także wybierać zbyt krótkich, odważnych sukienek, które kłócą się z zasadami ślubnego savoir-vivre.

Wesela trwają wiele godzin, zawsze więc sprawdzą się stroje nie tylko eleganckie, ale i wygodne. Poza tym uroczystość ślubna dzieli się na dwie części: formalną w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego i mniej oficjalną w restauracji. Dlatego wydekoltowana kreacja powinna być uzupełniona o płaszczyk, bolerko lub marynarkę, aby zakryć ramiona w miejscach sakralnych. Z przestrzegania określonych zasad nie są zwolnieni również panowie.

 

Gentlemani na weselu

Panowie powinni postawić na sprawdzoną klasyczną elegancję. W ich przypadku to tradycyjny garnitur z prostymi spodniami z kantem i jednorzędową marynarką wykonany z delikatnej wełny. Podobnie jak kobiety muszą także kierować się umiarem. Frak lub smoking, jeśli para młoda nie wydaje wytwornego przyjęcia, będą nietrafionym pomysłem. Nie wolno także przyjść na przyjęcie weselne w zbyt swobodnej stylizacji. Zdecydowanie odpadają koszule z krótkim rękawem, jeansy lub buty sportowe.

Tak jak biała sukienka zarezerwowana jest dla panny młodej, tak przyjęło się, że garnitur w czarnym kolorze — to wybór pana młodego. Ciekawe zestawienia tworzą wersje w odcieniach granatu, które pięknie komponują się z białą, błękitną lub jasnoróżową koszulą. Taki zestaw można stworzyć również w odcieniu z pogranicza szarości i czerni, decydując się na antracyt lub grafit. Kluczowym uzupełnieniem męskiej stylizacji są eleganckie buty np. skórzane oksfordy, derby lub brogsy.

Szyku doda też mężczyźnie awangardowa kamizelka i ciekawa poszetka, po której poznajemy gentlemana. W wielu środowiskach obowiązuje także stara zasada, że brązowe buty oraz garnitury, eleganccy panowie noszą tylko do godz. 18, podobnie jak jasne. Zgodnie z zasadą „no brown after six”. Jednak obecnie ta zasada nie jest już tak restrykcyjnie przestrzegana, jak w przeszłości.

 

Stylizacje honorowych gości

 

Dobór stroju na wesele zależy także od pełnionej funkcji. Szczególna rola przypada świadkom. Kreacja druhny często nawiązuje stylem i fasonem do sukni wybranej przez pannę młodą. Oczywiście kolorystyka jest inna, gdyż biele, écru i jasne beże są wykluczone. Lepiej także, aby świadkowa nie decydowała się na czerwone, pomarańczowe, złote oraz jaskrawe barwy w rozmaitych wzorach i deseniach. Korzystnie wypada w jednolitych, pastelowych kolorach, np. liliowym, błękitnym lub jasnozielonym. Świetnie sprawdzą się dla niej także zwiewne, romantyczne suknie. Natomiast na część oficjalną, zwłaszcza w przypadku urzędu stanu cywilnego, pasują klasyczne i proste sukienki koktajlowe.

Świadek także dobiera stylizację do stroju pana młodego. Znawcy mody radzą poza tym, aby kierować się miejscem, w którym odbywa się przyjęcie weselne. Jeśli wydawane jest w pałacu, to właściwy będzie np. ciemny wełniany garnitur z białą koszulą i białą poszetką. Natomiast na przyjęcie dzienne w plenerze, świadek może zdecydować się na garnitur z domieszką lnu w jaśniejszych odcieniach.

Nie tylko więc w przypadku honorowych gości, miejsce, pora, styl wydawanego przyjęcia wyznacza stopień formalizacji stroju. Jeśli jednak zaproszone osoby chcą czuć się komfortowo na ślubnej uroczystości — ponadczasowa elegancja z pewnością im to zagwarantuje.

Komentarze są wyłączone.