Moc ślubnych postanowień

Ślub, wesele z obcokrajowcem
Miłość nie zna granic. Jak zorganizować ślub z obcokrajowcem.
8 grudnia 2019
Ślub w późnym wieku
Późna miłość na ołtarzu, czyli na uczucia nigdy nie jest za późno
28 grudnia 2019

Postanowienia i konsensus w małżeństwie

Początek Nowego Roku to czas składania życzeń i czynienia postanowień potrzebnych, by uniknąć starych błędów i lepiej wykorzystać życiowe szanse.

Każda przyszła para młoda, zanim zacznie działać, powinna także ustalić plan i zasady, których będzie przestrzegać. Co dobrego warto więc postanowić przed ślubem?

 

Plan to podstawa

Wesele to poważne przedsięwzięcie, które nie powiedzie się bez mądrego planu. Od niego należy zacząć przygotowania, które najczęściej zajmują ponad rok. Zadań do zaplanowania w czasie jest bardzo wiele. Już na samym początku trzeba określić przynajmniej orientacyjną wielkości budżetu całej imprezy oraz zdefiniować, w jakim stylu ma być zorganizowana. Plan musi uwzględniać nie tylko możliwości finansowe, ale i zdolności organizacyjne nowożeńców.

Jeśli przyszli małżonkowie są obciążeni poważnymi obowiązkami zawodowymi, nie mają wystarczająco dużo czasu i energii na zorganizowania wymarzonego wesela lub brakuje im umiejętności w tym zakresie warto, aby skorzystali z usług konsultanta ślubnego. Wtedy razem z nim zaplanują poszczególne etapy, które wspólnie zrealizują, zanim powiedzą sakramentalne tak.

 

Konsekwencja w działaniu

Gdy zapadną już ważne decyzje, trzeba je odpowiedzialnie realizować. Plan ma być nie tylko na papierze lub w komputerze, ale należy do niego wracać i przestrzegać terminów, aby nie spóźnić się z zarezerwowaniem sali, zakupem sukni, czy rozesłaniem zaproszeń. Pośpiech, jak mówi znane powiedzenie, jest złym doradcą, szczególnie przed ślubem.

Nagłe zwroty akcji nie są też nikomu potrzebne. Atrakcyjnie prezentują się jedynie na filmowym ekranie. Nie warto więc bez konsultacji zmieniać wyboru fasonu sukni lub wystroju sali weselnej, gdy do ślubu zostało niewiele czasu.

Niekiedy realizacja własnej wizji wesela wymaga także dużej odporności na naciski najbliższej rodziny. Narzeczeni dostają często dużo rad i sugestii, ale jeśli chcą pozostać wierni swoim ustaleniom, nie mogą być chwiejni i ulegać wszystkim oczekiwaniom. Nie oznacza to, że wszelka pomoc jest niewskazana. Delegowanie zadań to ceniona kompetencja w zarządzaniu każdym projektem, także weselnym.

 

Zdrowy dystans do otoczenia

Jednak już na samym początku ślubnej przygody para młoda powinna zachować zdrowy dystans do opinii i ocen rodziny oraz znajomych. Jak wiemy, wszystkich i tak nie można zadowolić, co najwyżej – zdenerwować. Na wesele zapraszani są zarówno młodzi, jak i seniorzy z rodziny. Jedni przy głośnej muzyce będą się świetnie bawić, drudzy zdecydują się poszukać zacisznych miejsc. O różnicach trzeba pamiętać, ale nie po to, by spędzały sen z powiek.

Jeśli też nie uda się każdej zaproszonej osobie zapewnić np. noclegu w domu weselnym, trzeba zaproponować alternatywne rozwiązanie np. w okolicznych hotelach. Także przy ustalaniu menu warto przygotować dania wegetariańskie i bezglutenowe, ale nie stawiać sobie za cel dogodzenie każdemu. Bo jak, wiemy, i tak nikt nie ugotuje tak dobrze, jak własna mama… O czym jeszcze warto pamiętać na początku drogi do ołtarza?

 

Panowanie nad emocjami

Zbliżający się dzień ślubu zawsze wiąże się z mocnymi przeżyciami i stresującymi sytuacjami. Nie bez przyczyny wiele panien młodych traci w tym czasie na wadze. Dobrze, jeśli nowożeńcy nie dadzą się ponieść emocjom. Dlatego też nieustanne rozmawianie z każdym o piętrzących się wyzwaniach nie jest wskazane. Takie dyskusje, zamiast ostudzić emocje, mogą je jedynie podnieść, a nie warto tracić opanowania w kontaktach z restauratorami i innymi usługodawcami.

Poza tym przyszła panna młoda ma na pewno w swoim otoczeniu przyjaciółki, które przeżyły nieudane związki albo wciąż czekają na zaręczynowy pierścionek, więc nie każda chętnie wysłucha opowieści o szczęśliwym zamążpójściu. Konstruktywne rozmowy najlepiej prowadzić więc z konsultantami ślubnymi, którzy oddani są całym sercem organizacji przyjęcia weselnego.

Chociaż jak wskazują życiowe doświadczenia, dobre postanowienia, nie tylko noworoczne, kończą się często fiaskiem, nie warto z nich rezygnować. Nawet jeśli nie uda się ich w pełni zrealizować, z pewnością pomogą wyznaczyć kierunek i cel, do którego warto zmierzać.

Komentarze są wyłączone.