Coraz więcej przyszłych małżonków woli otrzymać w swoim prezencie ślubnym kopertę niż konkretne upominki. Uzyskane pieniądze mogą wówczas posłużyć do sfinansowania różnych zakupów – bez ryzyka, że podarunek będzie nietrafiony. Ile pieniędzy warto włożyć wtedy do koperty jako gość?
Kiedyś świeżo upieczeni małżonkowie najczęściej otrzymywali od gości upominki rzeczowe, na przykład takie jak pościel, robot kuchenny, komplet noży czy zastawa stołowa. Teraz zamiast takich podarunków coraz częściej wręcza się gotówkę. Co więcej, narzeczeni nierzadko proszą o nią w zaproszeniach ślubnych.
Dlaczego pieniądze jako upominek na ślub to dobry pomysł? Czy mają jakieś minusy? Jaką kwotę najlepiej umieścić w kopercie? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!
Koperta w prezencie ślubnym – plusy i minusy
Koperta, chociaż może wydawać się dla niektórych nietaktownym czy wymuszonym upominkiem, ma jednak swoje zalety. Ze zgromadzonej sumy para może zakupić to, czego będzie najbardziej potrzebowała – remont mieszkania, wyjazd na wakacje, nowy samochód to tylko parę propozycji.
Warto jednak wskazać, że niektórzy goście zaproszeni na ślub, mogą poczuć się wówczas niekomfortowo, gdy prosi się o nich o wręczenie pieniędzy. Pojawia się presja zebrania wysokiej sumy, na którą nie każdy może sobie pozwolić, biorąc pod uwagę także inne koszty związane ze ślubem jak odzież, obuwie, dojazd. W takim przypadku gość może odmówić uczestnictwa w przyjęciu.
Wobec tego koperta w prezencie ślubnym ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, o których powinni pamiętać narzeczeni, decydując się na sugestię takiego upominku.
Jaką kwotę włożyć do koperty na ślub?
Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na ślub, w którym znalazła się także prośba o przekazanie podarunku w formie koperty albo po prostu chcemy wybrać taki prezent, pojawia się pytanie – jaka kwota będzie odpowiednia?
Generalnie, jeśli nie wiemy, ile włożyć do koperty, powinniśmy podarować tyle, na ile w danym momencie nas stać. Dla pary najczęściej jest to kwota od 200 do 500 złotych, ale jeśli nie możemy podarować właśnie tyle, upominek może opiewać także na niższą sumę. Bliższa rodzina, na przykład rodzice, dziadkowie, chrzestni często dają wyższe kwoty, nawet rzędu około 1000 złotych za parę.
Cena za talerzyk – czy ślub i wesele muszą się zwrócić?
W kontekście kwoty umieszczanej w kopercie bardzo często pojawia się także kwestia ceny za talerzyk, czyli ceny za jednego gościa w lokalu. Najczęściej narzeczeni płacą za talerzyk od około 150 do 250 złotych w zależności od wybranego lokalu oraz jego oferty.
Goście często dobierają kwotę do koperty na podstawie ceny za talerzyk w danym lokalu, co można także sprawdzić on-line. Warto jednak wskazać, że to tylko jeden z wielu wydatków związanych z organizacją ślubu i wesela.
Wobec tego młodzi małżonkowie często nie pokrywają w całości wszystkich kosztów związanych z organizacją wydarzenia z kopert od gości. Warto wobec tego pamiętać o tym, że ślub wcale nie musi się zwrócić – para młoda powinna mieć więc świadomość tego, że otrzymane upominki mogą nie stanowić równowartości poniesionych kosztów.