Humanistycznie na ślubnym kobiercu

Napis LOVE na wesele lub ślub
Wesele w świetle reflektorów
8 listopada 2019
Wesele w Boże Narodzenie
Wesele w Boże Narodzenie?
28 listopada 2019

Ślub humanistyczny przy 2 różnych wiarach

Czy w Polsce zakochani mogą samodzielnie napisać wzruszające słowa przysięgi i wyreżyserować własny ślub? W formule ślubu humanistycznego wszystko jest możliwe — tak jak w filmie.

– Całe życie goniłem za tym, co brałem za cenne. Gdy jedyne, na czym mi zależy, miałem obok. Jesteś moim sercem. Od dziś będziesz moim jedynym klejnotem. Pragnę życia pełnego zachodów słońca. Każdy z nich chcę oglądać z Tobą – takie słowa przysięgi małżeńskiej ułożył Pierce Brosnan dla Salmy Hayek w filmie „Po zachodzie słońca”, gdzie zagrali parę zdolną ukraść najlepiej strzeżone na świecie brylanty.

 

Ślub w humanistycznej odsłonie

Na ślub humanistyczny często decydują się osoby, które z powodów formalnych lub wyznawanych przekonań nie mogą albo nie chcą zawrzeć ślubu kościelnego. Nie życzą sobie jednak, by ten wyjątkowy dzień w ich życiu przebiegał sztampowo, w towarzystwie urzędników, odczytujących słowa obowiązującej przysięgi. Wprawdzie często łączy się je ze ślubami cywilnymi, aby nabrały mocy prawnej, to jednak nie urzędnicy, ale specjalni celebransi odgrywają na nich główną rolę. Mogą nimi zostać aktorzy, prezenterzy, dobrzy przyjaciele lub osoby, które cieszą się uznaniem i autorytetem. Śluby w takiej formule są popularne zwłaszcza wśród par różnych narodowości, więc prowadzący powinni biegle znać języki obce. Nie jest wówczas potrzebny tłumacz, a goście czują się komfortowo.

 

Międzykulturowe barwy i emocje

Konwencja ślubów humanistycznych sprawdza się bardzo dobrze, gdy nowożeńcy pochodzą z odmiennych krajów. Ich narodowe zwyczaje można wtedy swobodnie połączyć. Do historii przechodzą śluby polsko-szkockie, z ludową muzyką graną na dudach, z panem młodym w spódnicy w kratkę. W trakcie składania przysięgi Szkoci przewiązują swoje dłonie szarfą na znak, że są ze sobą już na zawsze połączeni. Czasem scenariusz ślubu odwołuje się do dawnych historii np. Wikingów. Toasty pije się z rogów, a gościom czas umilają pokazy walk wojowników z mieczami. To nie jedyna inspiracja. Niektórzy urządzają egzotyczne wesela w hawajskim stylu na plaży lub w średniowiecznej scenerii starego zamku.

 

Wybór miejsca na zorganizowanie uroczystości

W wyborze miejsca na ślub humanistyczny pary młode ogranicza jedynie wyobraźnia i logistyka. Bardzo chętnie organizują go w plenerze. Może to być piękny ogród, park przy zespole pałacowym, polana w lesie z wielkim dębem czy morski klif. Czasem ślubują w ogrodzie botanicznym lub w kwitnącym sadzie. Po wielu rzekach w Polsce kursują nawet specjalne statki, czyli galery, na których odbywają się ślubne uroczystości. Na pokładzie kelnerzy podają obiad, a po dotarciu do portu rozpoczyna się przyjęcie w luźnym piknikowym stylu. Niektórzy decydują się z kolei na wielkomiejskie przestrzenie. Na ślub wybierają industrialne wnętrza starych fabryk lub składają przysięgi na dachu wieżowca.

 

I że Cię nie opuszczę…

Tradycyjną formułę przysięgi na ślubach humanistycznych zastępują zazwyczaj niekonwencjonalne słowa obietnicy i przyrzeczeń. Np. na jednym z pierwszych takich ślubów w Polsce goście usłyszeli z ust nowożeńców: „Zobowiązuję się do przynoszenia Ci porannej kawy. Przysięgam, że będę Cię przytulać i całować. Obiecuję dzielić się z Tobą wszystkim. Złość się na mnie, jeśli to konieczne i wybaczaj, jeśli to możliwe. Tęsknij, gdy wyjadę lub gdy wyjdę do drugiego pokoju”. Często w czasie ślubów organizowanych według własnego scenariusza wzruszają także przemowy bliskich. Zdarza się, że rodzice czytają dłuższy fragment ulubionej poezji pary młodej, a celebrans opowiada o tym, jak młodzi poznali się i wyznali sobie miłość.

 

Na usługach wyobraźni

Przygotowanie niekonwencjonalnego ślubu wymaga wiele inicjatywy i więcej wysiłku niż przy tradycyjnej ceremonii. Znalezienie niebanalnego miejsca, ułożenie całego programu, a także czasem załatwienie licznych formalności to pracochłonne i niełatwe zadania. Dlatego w stworzeniu tej niezwykłej, indywidualnej oprawy bardzo pomocne, a niekiedy nawet niezastąpione — są agencje ślubne. Doświadczeni konsultanci ślubni przetarli już trudne szlaki i z oddaniem wcielają w życie, nawet szalone pomysły narzeczonych. Jeśli więc para młoda marzy o niesamowitym weselu, warto wyreżyserować go razem z profesjonalistami.

Komentarze są wyłączone.