Przyjęcie weselne nie może być udane bez dobrze dobranego menu. Dlatego jego ułożenie jest bardzo ważnym i niełatwym zadaniem. Podpowiadamy jak z pomocą wedding plannera sprostać temu wyzwaniu.
Gusta i preferencje
Uroczystości ślubne trwają wiele godzin. Często zabawa dobiega końca dopiero nad ranem. Przez ten czas trzeba zapewnić gościom smaczne i urozmaicone dania. Para młoda przy ich wyborze nie może kierować się jedynie własnymi gustami, ale powinna wziąć pod uwagę upodobania kulinarne zaproszonych osób. Zwłaszcza jeśli wśród nich są osoby, które przestrzegają diety wegańskiej, wegetariańskiej, bez laktozy lub bezglutenowej. Warto o to zapytać wcześniej i skomponować menu, z których będą zadowoleni wszyscy weselnicy.
Właściwe proporcje
Nowożeńcy często martwią się, aby przygotowanych potraw nie zabrakło dla gości. Oszacowanie wielkości i liczby porcji jest kluczowe. Dlatego dobrze powierzyć to zadanie doświadczonym szefom kuchni. Nieocenioną pomocą służą też konsultanci ślubni. Po wielu latach pracy w tej branży potrafią doradzić, które potrawy są godne polecenia na weselny stół oraz w jakich ilościach. Wybór nie jest prosty, gdyż często karty dań są bardzo rozbudowane. Po ustaleniu menu wedding planerzy pomogą także parze młodej zawrzeć korzystną umowę z restauratorami.
Klasyka weselnego obiadu
Przyjęcie weselne rozpoczyna się tradycyjnie od obiadu. Składa się na niego lekka przystawka, zupa, drugie danie oraz deser. Następnie na stole pojawiają się kolejne gorące dania oraz zimne i ciepłe przystawki. W dobrym stylu jest, by na stołach znajdowało się menu z rozpisanymi potrawami oraz godzinami ich podania przez kelnerów.
Najpopularniejsze zupy na weselu to nie tylko rosół z makaronem, ale także smaczne kremy z sezonowych warzyw. Jesienią może to być np. wyborny krem z dyni lub grzybów (z kurek, borowików), a wiosną – ze świeżych szparagów.
Dania główne to przede wszystkim mięsne potrawy, takie jak: polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym lub wołowe w sosie grzybowym, zrazy zawijane, pieczeń, udka z kurczaka. Dodatkami są nie tylko ziemniaki, ale także ryż, kluski śląskie, kopytka. Koniecznie gościom należy zaproponować także wegetariańską wersję dania głównego.
Z pewnością nie tylko wegetarianie skuszą się na wyśmienitego łososia lub zapiekanego dorsza. Oczywiście do obiadu powinny być też podane świeże i smaczne sałatki. Na deser zazwyczaj goście mają do wyboru kilka rodzajów ciast, ale także lody, owoce lub fontannę czekolady.
Na długą i dobrą zabawę
Na weselnych stołach nie może także zabraknąć zimnych przekąsek. Zaliczymy do nich np. półmiski wędlin i serów, pasztet z żurawiną, schab ze śliwką w galarecie, roladki z łososiem. Wraz z upływem czasu goście sięgną chętnie po następne gorące potrawy, takie jak szaszłyki, boeuf strogonow, gołąbki czy węgierski bogracz.
Menu powinno uwzględniać także dania jarskie i propozycje bezglutenowe. Miłośnikom zdrowej kuchni można podać warzywne szaszłyki i sałatki, zapiekanki jarzynowe lub cannelloni ze szpinakiem. Atrakcyjnym uzupełnieniem weselnego menu są również tematyczne stoły oraz bary.
Specjalne stoły dla gości
Popularność zyskały zwłaszcza tzw. candy bary. To oddzielne miejsce, gdzie każdy spróbuje wyrafinowanych słodkości. Znajdują się tam bowiem nie tylko porcje tradycyjnych ciast, ale też muffinki, czekoladki, pralinki czy nawet karmelowy popcorn i wata cukrowa. Mogą towarzyszyć im także bary kawowe, w których goście napiją się dobrej jakości kawy.
Osobom otwartym na nowe doznania smakowe warto zaproponować specjalne bufety, które czerpią z tradycji kulinarnych z całego świata. Oferują np. przysmaki francuskie przy stole serowym lub japońskie sushi. Atrakcyjny będzie także stół morski z rybami i owocami morza.
Taki dodatkowy bufet zaspokoi również oczekiwania tych, którzy z własnego wyboru lub ze względów zdrowotnych są na specjalnej diecie. To także szansa nie tylko na poszerzenie weselnego menu, ale nawiązanie przez jego wybór do stylu, w którym odbywa się cała uroczystość ślubna.