Jak dobrać welon do ślubnej kreacji?

Ślubny bukiet marzeń
Ślubny bukiet marzeń. Sprawdź, jak wybrać kwietną kompozycję
16 sierpnia 2020
Jak zorganizować wieczór kawalerski
Jak zorganizować wieczór kawalerski, którego nie zapomnisz!
28 sierpnia 2020

Jak dobrać welon do ślubnej kreacji

Welon to szczególna ozdoba zarezerwowana dla panny młodej. Jak znaleźć ten wyjątkowy dodatek, który doda blasku kreacji, podkreśli urodę i sylwetkę. Sprawdzone rady od konsultanta ślubnego!

 

W ceremonii i ślubnych obyczajach welon jest obecny od stuleci. Dawniej bardzo dokładnie osłaniał narzeczoną, zanim złożyła małżeńską przysięgę. Na przestrzeni lat zmienił się jego fason, a symbolika straciła na znaczeniu. Dziś welony o zróżnicowanej długości, kolorze i fasonie stanowią przede wszystkim piękne uzupełnienie stylizacji panny młodej.

 

Suknia ślubna w roli głównej

Jeśli suknia panny młodej znajduje się na pierwszym planie, welon nie może przyćmić jej blasku. Dlatego do bardzo strojnej sukni nie pasują mocno zdobione welony o dużej objętości. Lepiej wtedy zdecydować się na gładki materiał, który także z prostą suknią stworzy elegancką i klasyczną stylizację. Wszystkie elementy stroju powinny być w tym samym odcieniu bieli np. śnieżnej lub ivory (w kolorze kości słoniowej). Zasadę tę należy przestrzegać także, gdy suknia jest w innych barwach np. różowych, wrzosowych lub beżowych. Wtedy stylizacja stanowi spójną całość. Błędem jest kupowanie osobno welonu i sukni. Należy wszystko razem przymierzyć. Często welon, który został zamówiony przez internet, nie pasuje później fasonem i kolorem do całości.

 

Jak prawidłowo upinać welon?

Ta tradycyjna ślubna ozdoba może podkreślić urodę panny młodej, a także zatuszować pewne niedoskonałości. Wiele zależy od sposobu upięcia welonu. Przymocowany nad kokiem, najczęściej za pomocą grzebyka, podwyższa sylwetkę. Pasuje więc szczególnie paniom niższym. Natomiast upięty pod kokiem zasłoni ramiona, na czym niektórym dziewczynom bardzo zależy, lepiej też wyeksponuje fryzurę. Welon z powodzeniem może być przypięty także do rozpuszczonych włosów. Wtedy jednak należy wybrać wersję gładką bez dodatkowych ozdobników. Jeśli ma hafty, koraliki lub kamyczki, powinny one pasować do biżuterii panny młodej i zdobień sukni. Istotne znaczenie ma także długość welonu.

 

Krótki czy katedralny? Jaki welon będzie najlepszy do Twojej sylwetki

Przed oczyma mamy często śluby królewskich par pełne przepychu i dostojeństwa. Często wtedy panna młoda idzie do ołtarza w wielkiej katedrze w sukni z bardzo długim welonem. Taki mierzący trzy metry nazywany jest katedralnym i wymaga dostojnej oprawy w konwencji glamour. Często jednak długie welony okazują się niepraktyczne podczas przyjęcia weselnego i wtedy warto zmienić go na krótszy model.

Welon średniej długości, czyli mierzący ok. jednego metra cieszy się większą popularnością. Bardzo ładnie pasuje do sukni wąskich typu syrenka. Należy jednak uważać, gdy sięga do talii, aby nie poszerzył optycznie sylwetki panny młodej. Natomiast welony krótkie, wykończone np. delikatnie koralikami korzystnie komponują się z sukienkami księżniczek lub z długimi trenami. W ofercie są też welony z dwóch i więcej warstw, które zasłaniają twarz panny młodej.

 

Koronkowe i tiulowe – materiały do wyboru

Najczęściej welony są wykonane z tiulu, szyfonu lub jedwabiu. Lekkie i delikatne materiały pasują praktycznie do każdej sukni. Stylizację można jednak wzbogacić zdobieniami, np. lamówką, atłasową tasiemką, piórkami lub kryształkami.

Welony są także z koronki. Klasyczny przykład to hiszpańska mantilla, wykonana z koła obszytego koronką i wysoko ułożona na głowie. Jej boki gustownie okalają ramiona. Mantilla przymocowana jest za pomocą dużego grzebienia zwanego peineta. Najlepiej pasuje oczywiście do sukien koronkowych. Trzeba jednak zadbać, aby koronki były identyczne. Ten typ welonu pasuje doskonale do sukien klasycznych, prostych oraz w stylu vintage.

O fasonie welonu decyduje także jego szerokość. Standardowe rozmiary wynoszą 140 cm, 180 cm i 275 cm. Jeśli panna młoda chce wyeksponować zdobienia sukni lub pokazać odkryte plecy, powinna wybrać węższy model. Natomiast do gorsetowych kreacji pasują obszerne welony, które nadadzą stylizacji magii i tajemniczości. Nie będzie jednak korzystnie, kiedy obfity welon zostanie dobrany do zdobnej sukni z wieloma warstwami. Może to stworzyć niepożądany efekt tzw. bezy.

 

Ślub to pewnie jedyna okazja w życiu, aby wystąpić w olśniewającym welonie. Dlatego też warto wykorzystać ten ponadczasowy atrybut i stworzyć wspaniałą kreację, a zarazem spójną stylistycznie. Masz wątpliwości, który model będzie najlepszy dla Ciebie? Z przyjemnością pomożemy w wyborze!

 

Komentarze są wyłączone.