Narzeczeni coraz chętniej decydują się na ślub cywilny. Wymaga on dopełnienia urzędowych formalności, ale daje też ogromne możliwości. Dowiedz się jak zorganizować piękną i nastrojową uroczystość w dowolnym miejscu, które sobie wymarzysz.
Gdy narzeczeni decydują się na zawarcie małżeństwa cywilnego, powinni poznać aktualne regulacje prawne. Warto wiedzieć, że nie obowiązuje ich rejonizacja. Mogą wybrać dowolny urząd stanu cywilnego w Polsce np. w górskim lub nadmorskim kurorcie albo w dzielnicy, która dysponuje piękniejszą salą ślubów.
Śluby poza urzędem: formalności i opłaty
Przepisy pozwalają na złożenie przysięgi także poza urzędem po otrzymaniu zgody kierownika miejscowego urzędu stanu cywilnego. W tym celu trzeba wystosować podanie oraz uiścić dodatkową opłatę w wysokości 1 000 zł. Przedstawiciel władzy samorządowej może odmówić, jeśli uzna, że zaproponowane miejsce nie gwarantuje zachowania uroczystej formy i nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. W praktyce jednak coraz częściej spotykamy urzędników, którzy udzielają ślubów w ogrodach, parkach czy na pokładach statków turystycznych. Wystarczy zapewnić właściwe warunki do złożenia przysięgi i przedstawić zgodę właściciela miejsca, w którym odbędzie się uroczystość.
Tworzymy nastrój – kreujemy wspomnienia
Organizacja ślubu w plenerze nie zawsze jest możliwa. Warto zwrócić uwagę głównie na pogodę, która bywa nieprzewidywalna nawet latem. Nie oznacza to jednak, że nie można stworzyć pięknej oprawy ślubu w sali urzędu stanu cywilnego. Na jej udekorowanie narzeczeni powinni jednak uzyskać zgodę. Muszą zobowiązać się także, że wkrótce po zakończonej uroczystości, wszystkie elementy zostaną uprzątnięte. Takie obostrzenia wynikają z tego, że w danym dniu odbywa się często wiele ceremonii i sala musi być przygotowana dla kolejnej pary.
Narzeczeni mogą także zadbać o niebanalną oprawę muzyczną uroczystości. Ich muzyczne wybory nie muszą ograniczać się do weselnego marszu Mendelssohna. Na pewno wydarzenie zyska klasę, jeśli wystąpi kwartet smyczkowy.
Sama przysięga także nie musi ograniczać się do formuły urzędowej. Gdy zostanie już wygłoszona, młodzi mogą rozszerzyć ją o słowa płynące z ich serca.
Pamiętaj o dokumentach
Zanim jednak dojdzie do uroczystości, trzeba dopełnić wszystkich formalności. Narzeczonych przed ślubem czeka wizyta w urzędzie stanu cywilnego. Powinni zgłosić się tam z aktualnymi dokumentami tożsamości (dowodem osobistym lub paszportem) oraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa, która wynosi 84 zł.
W przypadku obywateli Polski urodzonych poza granicami kraju oraz cudzoziemców, wymagane są zagraniczne odpowiedniki aktu urodzenia. Jeśli osoby te były już wcześniej w związku małżeńskim zawartym za granicą, muszą przedstawić też zagraniczny dokument potwierdzający: ustanie, unieważnienie lub nieistnienie poprzedniego małżeństwa a także dokument deklarujący brak przeszkód formalnych w zawarciu związku małżeńskiego przez narzeczonych.
O czym pamiętać w dniu ślubu
Na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego para młoda i świadkowie muszą zabrać ważne dokumenty tożsamości. W przypadku, gdy ślub zawiera cudzoziemiec albo jest świadkiem i nie potrafi porozumieć się z urzędnikiem, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego. Po złożeniu przysięgi para młoda otrzymuje skrócony odpis aktu małżeństwa.
Nawet jeśli ślub cywilny wymaga więcej formalności prawnych, nie oznacza, że ma on urzędowy, bezduszny charakter. W organizacji wesela, a także przy koordynacji spraw urzędowych, niezawodną pomocą służą wedding planerzy. Dla nich każdy ślub jest wyjątkowy i przygotowują go z równym profesjonalnym zaangażowaniem.